Най-бедните държави в света през 2024
- 07.11.2024
- 16 мин.
- 2340 прочитания
Кои са най-бедните държави в света и какъв е критерият за тяхната подредба?
Трябва да знаете, че за съставянето на подобен списък се използват основно два показателя.
Единият е брутният вътрешен продукт на глава на населението (БВП), а другият е брутният годишен доход на глава на населението.
БВП на глава на населението се изчислява като икономическото производство на държавата се разделя между броя на жителите й.
Тъй като това е най-следеният и актуализиран показател, Financer използва именно данните от него през 2024 за изготвянето на тази класация.
Кои са 10-те най-бедни страни в света?
Мадагаскар
Нигер
Либерия
Сомалия
Конго
Мозамбик
Малави
Централна Африканска Република
Бурунди
Южен Судан
Нашият списък с най-бедни страни в света е подреден във възходящ ред.
За всяка държава ще намерите данни за: БВП, население, местоположение, управление, основен поминък и причини за иконимическото състояние.
Не пропускайте да прегледате и секцията с любопитни факти. За повечето вероятно дори не подозирате.
10. Мадагаскар
Население: 30.33 милиона
БВП на човек: $1,990
Местоположение: Мадагаскар е островна държава, разположена край югоизточния бряг на Африка. Тя е четвъртият по големина остров в света след Гренландия, Нова Гвинея и Борнео.
Управление: политиката на Мадагаскар се развива в рамките на полупрезидентска представителна демократична република. Президентът на Мадагаскар е държавен глава, а министър-председателят на Мадагаскар е ръководител на правителството.
Основен поминък: селското стопанство, риболов и горско стопанство.
Защо е сред най-бедните държави в света: Мадагаскар е предимно нерегулирана икономика с много неизползвани природни ресурси. Няма капиталови пазари. Характеризира се със слаба съдебна система, лошо изпълнявани договори и всеобхватна правителствена корупция.
Любопитни факти:
- Въпреки че се намира на около 400 км от африканския континент, населението на Мадагаскар е по-свързано с народите на Индонезия, разположена на повече от 3 000 км на изток, отколкото с тези в Африка.
- Мадагаскар е най-големият производител на висококачествени сапфири в света.
- Мадагаскар е дом на повече от 70 вида лемури, които не се срещат никъде другаде по света.
9. Нигер
Население: 27.2 милиона
БВП на човек: $1,980
Местоположение: континент Африка. Нигер е разположена между Северна Африка и Субсахарска Африка. Тя е шестата по големина страна на континента. Съседните държави са Алжир, Либия, Чад, Нигерия, Бенин, Буркина Фасо и Мали.
Управление: Нигер е република. Президентът, който изпълнява функциите на държавен глава, се избира за петгодишен мандат чрез народно гласуване с ограничение до два мандата.
Основен поминък: селско стопанство, добитък и едни от най-големите залежи на уран в света.
Защо е сред най-бедните държави в света: Нигер разполага с ограничена обработваема земя, страда от широко разпространена неграмотност и селското стопанство е силно уязвимо към климатични сътресения.
Любопитни факти:
- В Нигер се намира най-голямата защитена природна зона в Африка – 7.7 милиона хектара.
- Нигер има динозавър кръстен на нейно име – Nigersaurus.
- Нигер е била постоянно обитавана от 50,000 години.
8. Либерия
Население: 5.418 милиона
БВП на човек: $1,900
Местоположение: континент Африка. Либерия се намира в западна Африка и граничи с Гвинеа, Сиера Леоне и Кот д’Ивоар.
Управление: Либерия има републиканска форма на управление с три независими власти: зпълнителна власт (начело с президента), законодателна власт (Двукамарна Национална асамблея) и съдебна власт (начело с Върховния съд).
Основен поминък: агрикултура и рибарство.
Защо е сред най-бедните държави в света: Либерия остава една от най-бедните страни в света поради комбинация от фактори, включително опустошителна 14-годишна гражданска война, която унищожава инфраструктурата и икономиката на страната, широко разпространена корупция и неефективно управление на богатите природни ресурси.
Освен това страната е изправена пред предизвикателства като висока безработица, ограничен достъп до образование, неадекватно здравеопазване и силна зависимост от натуралното земеделие.
Любопитни факти:
- Либерия е призната за най-старата африканска република, която обявява своята независимост на 26 юли 1847 г.
- За разлика от повечето африкански държави Либерия никога не е била подложена на колониално управление и запазва суверенитета си през целия период на европейска колонизация.
- Страната е дом на над 20 различни етнически групи.
- Либерия може да се похвали с огромно биоразнообразие, включващо над 800 вида пеперуди и богатство от уникална флора и фауна в тропическите дъждовни гори.
7. Сомалия
Население: 18.14 милиона
БВП на човек: $1,840
Местоположение: континент Африка. На север Сомалия граничи с Аденския залив, на изток – с Индийския океан, на запад – с Кения и Етиопия, а на северозапад – с Джибути.
Управление: Сомалия се определя като федерална парламентарна република.
Основен поминък: селско, горско и рибно стопанство.
Защо е сред най-бедните държави в света: дългогодишни военни конфликти и тежка суша. Стотици хиляди сомалийци са разселени в резултат на военни действия.
Любопитни факти:
- Сомалия има най-дългата брегова линия в континентална Африка – 3,025 км.
- Преди гражданската война Сомалия е била популярна туристическа дестинация заради огромната си природна красота и девствени плажове.
- Жената в Сомалия ражда средно по 6 деца.
- Сомалийците ядат банан с всяко хранене, а заради дългата италианска колонизация, в Сомалия има силна култура на пастата.
6. Конго
Население: 102.3 милиона
БВП на човек: $1,840
Местоположение: Конго се намира в Западна и Централна Африка и граничи с Демократична република Конго на юг и изток, с Габон на запад, с Камерун на северозапад и с анклава Кабинда в Ангола на югозапад.
Управление: Демократична република Конго (ДРК) има полупрезидентска републиканска система на управление.
Основен поминък: Основният поминък на Демократична република Конго (ДРК) е селското стопанство, в което са заети над 60% от населението и което допринася за около 19,7% от БВП на страната.
Защо е сред най-бедните държави в света: сложно взаимодействие на редица фактори, включително десетилетия на политическа нестабилност, въоръжени конфликти и широкоразпространена корупция, които сериозно са нарушили икономическото развитие и експлоатацията на огромните природни ресурси на страната.
Любопитни факти:
- Дом на втората по големина тропическа гора в света, в която живее невероятно разнообразие от диви животни, включително застрашени видове като планинската горила и окапи – уникално животно, което прилича на кръстоска между зебра и жираф.
- В ДРК живеят над 200 етнически групи, всяка от които има свои собствени езици, традиции и културни практики, което я прави една от най-разнообразните в културно отношение страни в Африка.
- ДРК някога е била лична собственост на белгийския крал Леополд II, който я управлява като своя частна колония от 1885 до 1908 г.
- Конгоанското изкуство е известно със сложните си маски и скулптури, които често се използват в ритуали и церемонии.
5. Мозамбик
Население: 33.9 милиона
БВП на човек: $1,730
Местоположение: континент Африка. Мозамбик се намира в югоизточна Африка и има дълга крайбрежна ивица към Индийския океан. Нейни съседи са Обединена република Танзания, Малави, Замбия, Зимбабве, Южна Африка и Есватини.
Управление: Мозамбик е република и многопартийна демокрация. Има президент, който се избира пряко за срок от пет години и най-много два мандата. Президентът назначава министър-председателя.
Основен поминък: селско стопанство, риболов и горско стопанство.
Защо е сред най-бедните държави в света: В Мозамбик се наблюдава бърз икономически растеж в продължение на две десетилетия – от 1993 до 2015 г. През 2016 г. става известно, че страната има „скрити дългове“ и това довежда до рязък спад на растежа и предизвика криза в икономическото управление.
Природни бедствия през 2019 и пандемията от Ковид19 през 2020 усложняват допълнително положението.
Любопитни факти:
- Мозамбик е била почти 5 века под португалско управление, постига независимост едва през 1974 година.
- В Мозамбик се говорят повече от 40 езика като португалският е официалният.
- Мозамбик е единствената държава в света, на чието знаме е изобразено огнестрелно оръжие, а именно АК-47 „Калашинков“.
4. Малави
Население: 20.93 милиона
БВП на човек: $1,710
Местоположение: Намира се в югоизточна Африка. Граничи с Танзания, с езерото Малави, с Мозамбик и със Замбия.
Управление: Малави е многопартийна република.
Основен поминък: селското стопанство е в основата на икономиката на Малави. Освен това страната е известна с износа си на тютюн, чай, захар, памук, ориз, фъстъци, текстил и облекла.
Защо е сред най-бедните държави в света: климатични сътресения, ниска селскостопанска производителност и бавна структурна трансформация.
Любопитни факти:
- Езерото Малави се нарича „Календарно езеро“, защото дължината му е 365 мили, широчината му е 52 мили и в него се вливат 12 основни реки.
- Малави е първата страна извън Дания, в която има фабрика за производство на бира Carlsberg.
3. Централноафриканска република
Население: 5.74 милиона
БВП на човек: $1,300
Местоположение: държава в централна Африка. Граничи с Чад, Судан, Южен Судан, Демократична република Конго, Република Конго и с Камерун.
Управление: полупрезидентска република. В тази система президентът е държавен глава, а министър-председателят е ръководител на правителството.
Основен поминък: селското стопанство е най-големият сектор и основата на икономиката на страната. Освен това тя е богата на диаманти и дървен материал.
Защо е сред най-бедните държави в света: слабо управление и съдебни услуги. Липсва на отговорност и граждански свободи.
Любопитни факти:
- Там се намира втората по големина тропическа гора в света.
- Централноафриканската република е едно от най-ясните места в света за наблюдение на звездите.
- Страната се гордее със зашеметяващо биоразнообразие. В нея се срещат редки и ендемични видове като горили, слонове, хипопотами, гепарди, лъвове и носорози.
2. Бурунди
Население: 13.24 милиона
БВП на човек: $985.65
Местоположение: Бурунди се намира в източна Африка. Граничи с Руанда, Танзания и с Демократична република Конго. Езерото Танганика се намира по югозападната му граница.
Управление: Бурунди има президентска система на управление, при която президентът на страната е и държавен и правителствен ръководител. Президентът на Бурунди се избира от гражданите за срок от пет години.
Основен поминък: 90% от населението разчитат на селско стопанство.
Защо е сред най-бедните държави в света: от 1962 г., страната е въвлечена в поредица от граждански войни. Наблюдава се също неефективно управление на публичните финанси и ресурси. Количеството обработваема земя е прекалено малко за растящото население, а чести природни бедствия като сушата, например, допринасят за лошото икономическо състояние на страната.
Любопитни факти:
- Бурунди има две столици.
- Джогингът в Бурунди е забранен. През 2004 г. президентът забранява джогинга. Забраната има любопитна история. През дългите години на етнически конфликт в Бурунди бурундийците започват традиция да бягат всяка събота сутрин. Опасявайки се, че това е прикритие за подривна дейност, президентът я забранява напълно.
- В Бурунди се произвежда бананова бира.
1. Южен Судан
Население: 11.09 милиона
БВП на човек: $762.93
Местоположение: континент Африка. Южен Судан се състои от десетте най-южни провинции на Судан и е признат като отделна държава през 2011 г. Граничи със Судан, Демократична република Конго, Уганда, Кения, Етиопия и Централноафриканска република.
Управление: Президентска република. Президентът се избира чрез обществени избори на всеки 5 години.
Основен поминък: износ на петрол. Южен Судан е най-зависимата държава от петрола в света. 95% от държавните приходи и около 60% от БВП на Южен Судан са пряко обвързани с износа на петрол.
Защо е сред най-бедните държави в света: политически конфликти утежнени от икономически проблеми и суша. Лошите условия водят до масово разселване, насилие и остър недостиг на храна.
Любопитни факти:
- Южен Судан е най-новата държава в света.
- Получава независимост от Судан на 9 юли 2011 г. след подписано споразумение през 2005 г., което слага край на най-продължителната гражданска война в Африка.
- Една от държавите с най-младо население. Средна възраст на населението 18.6 години.
- Петата държава с най-ниска средна продължителност на живота – 55 години (по последни данни от 2024).
За финал
Както вече сте разбрали, списъкът на най-бедните държави в света не е синоним за липса на ресурси.
Редица от включените тук държави изобилстват на ценни метали, горива и природни богатства.
Данни като годишен БВП на глава на населението от 762 USD изумяват, но причините зад тях са далеч по-важни.
Почти навсякъде срещаме чести военни конфликти, правителствена корупция, лошо образование и природни бедствия.
Така, зад един подобен списък, се открива съвсем различна картина и окуражаваме всички да прочетат повече за всяка една от тези държави.
Нещата, които ще откриете, понякога могат да ви изумят.