Спестяване и инвестиране 2024

Автор:  Даяна Начева
|
Актуализирано: 05.09.2024

Пътят към финансовата свобода започва със спестяването и продължава с подходящото инвестиране на натрупаните средства. Научете какво е нужно, за да живеете така, както искате, без да ви се налага да се притеснявате за парите си.

Ако искате да живеете със спокойствието, че парите ви  стигат за всичко необходимо, спестяването е първата стъпка в правилната посока. На тази страница ще научите основите на спестяването на средства, но не само това! За да извлечете максимална полза от спестените пари, ще трябва и да научите как да ги управлявате, за да работят за вас и да ви носят доходност.

Финансовата свобода е привлекателна цел, но за да я постигнете, трябва често да мислите по тези три въпроса:

  1. Как да спестявам пари?
  2. Колко дълго време мога да си позволя да не използвам спестените суми?
  3. Какво искам да постигна в бъдеще и колко ще ми струва то?

Ще разгледаме какво е важно при управлението на спестените пари в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план. Преди да се насочим натам обаче, ако спестяването ви звучи като непосилна задача, вижте нашите съвети за това как да си направите бюджет и как да спестите.

Преди да инвестирате, помислете

Каквато и финансова цел да сте си поставили, има четири основни неща, за които е важно да помислите, преди да пристъпите към действие.

  1. Вашият времеви хоризонт – след колко време планирате да използвате парите?
  2. Вашата поносимост към риск – В инвестирането поемането на повече риск означава възможност за по-висока доходност, но и за по-голяма загуба. Помислете колко риск можете да си позволите да поемете според времевия хоризонт, финансовото си състояние и спецификата на крайната цел.
  3. Състоянието на личните ви финанси – Остават ли ви някакви пари, след като покриете месечните си разходи? Колко можете да си позволите да харчите и колко да спестявате? Разполагате ли със заделени средства за непредвидени ситуации?
  4. Колко време смятате да отделите – Ако искате спестените пари да покачат стойността си значително, ще се наложи да отделите време, за да научите повече за инвестирането и различните видове финансови инструменти. В противен случай рискувате да заложите с труд натрупаните средства „на сляпо“ и да ги загубите.

Тези фактори си влияят взаимно и от тях ще зависи успехът (или провалът) на всеки опит да натрупате средства. Ето как ще изглеждат те в примерна ситуация:

Пример: Искате възможно най-бързо да спестите пари и да ги увеличите.

В такъв случай, трябва да сте готови:

(1) Да се въздържате от излишни разходи, за да освободите ресурс за спестяване

(2) Да поемете по-висок риск, отколкото традиционните депозити и спестовни сметки предлагат

(3) Да заделите част от спестените средства настрана, за да може бюджетът ви да издържа и на евентуални временни загуби

(4) Да отделите време, за да проучите различните варианти като инвестирането в акции, облигации, фондове и други, преди да решите как е най-подходящо да управлявате средствата.

Поставете си цел за вашите спестявания

Ще ви бъде много по-лесно да останете фокусирани върху четирите фактора, които споменахме, ако ги разглеждате в контекста на конкретна цел.

Ето 5 примерни цели, в които може би ще се разпознаете:

  1. Да попаднете на лазурен тропически плаж, с коктейл в кокосов орех в ръка, заедно със семейството или любимия човек за цял месец
  2. Да подкрепите децата си, като натрупате средства за качественото им образование
  3. Да спрете да прекарвате по 2 часа дневно в градския транспорт и да сте свободни да тръгнете навсякъде, по всяко време, като си купите кола
  4. Да съберете средства за самоучастие по ипотечен кредит, за да не се налага да теглите и потребителски и да затъвате в дългове до уши, местейки се в мечтания дом
  5. Да сте финансово свободни и никога повече да не се притеснявате за пари

Когато избирате своите лични цели, първо оставете ума си да се развихри. След това обаче помислете и какви усилия сте готови да положите за тяхното постигане. Там, където двете неща се срещат, се ражда истински силната мотивация.

Нека се спрем на една примерна цел и да видим как различните аспекти на планирането могат да помогнат за нейното осъществяване:

Пример: Искам да си купя кола, без да се налага да взимам кредит.

Времевият аспект: Кога искам да купя колата? След 6 месеца или 5 години? Точният хоризонт е от голямо значение за размера на регулярните усилия, които ще трябва да полагаме.

Степента на риска: Ще мога ли да си позволя да управлявам рисково събраните средства, ако искам колата след 6 месеца? А разумно ли е да ги оставя да се обезценяват на депозит, ако я искам след 5 години? По правило, колкото по-кратко е времето до определена цел, толкова по-консервативно трябва да се отнасяме към парите за нея. Валидно е и обратното – с колкото по-голям хоризонт разполагаме, толкова по-важно е да намерим по-висока доходност за средствата си.

Личните ви финанси: Колко пари на месец трябва да спестявате, за да постигнете целта си за 6 месеца? А за 5 години? Ще се наложи ли да започнете да изкарвате повече, да намалите разходите или и двете?

Мотивация или инерция: Ще се постараете ли да увеличите знанията си, за да откриете добра доходност и да постигнете целта си по-бързо? Ще оставите ли натрупаните средства да се обезценяват по инерция?

5 съвета, ако започвате да спестявате

  1. Ако имате възможност да спестите пари – направете го. В началото може да изглежда скучно и неприятно, но с нарастването на заделената сума ще откриете нова мотивация да спестите още повече. Първият голям плюс е, че при следващия по-голям непредвиден разход ще можете използвате собствените си средства, вместо да се налага да теглите кредит.
  2. Ако започнете да спестявате възможно най-рано и управлявате средствата си със сложна лихва или експоненциална доходност, те ще ви донесат феноменални резултати. Можете да се уверите в това лесно, като използвате нашия Калкулатор за сложна лихва.
  3. Не поемайте твърде големи рискове, преди да сте научили важните неща за инвестирането. Можете спокойно да започнете със спестовна сметка. След като се почувствате по-уверени, изпробвайте варианти с по-висока доходност, но със суми, които няма да ви разорят, ако намалят стойността си.
  4. Винаги имайте цел, когато се опитвате да спестите. Визуализирайте си крайния резултат и не губете фокус върху причината, заради която полагате усилия. Това ще ви държи силно мотивирани и ще ви помогне да не се отклонявате от плана си в трудни моменти.
  5. Спестявайте, но не забравяйте да се наслаждавате на живота. Все пак той е това, което ни се случва, докато планираме бъдещето. Да следвате осъзнато и отговорно целите си е страхотно, но се постарайте и да се забавлявате в процеса. Не се съдете твърде строго и не се ограничавайте прекомерно за дълги периоди.

Разгледайте темата

Нашият ангажимент за прозрачност
Във Financer сме ангажирани да помагаме с финансовите ви въпроси. Цялото ни съдържание е съобразено с нашите Редакторски Насоки. Открито информираме за начина, по който преглеждаме продукти и услуги, в нашия Процес на Преглед и как печелим пари в нашето Оповестяване на Рекламодателя.

Експерт по Лични финанси и член на Института на дипломираните финансови консултанти. Обича да споделя опита си и вярва, че всяка мечта има нужда от конкретен план за изпълнение.

Сподели във

Беше ли полезна тази статия?

Бъдете първият, който ще даде отзив

Как можем да подобрим тази статия? Вашият отзив е поверителен.

Използвайки Financer вие променяте света към по-добро.  Научете Повече