Как да търгувам Биткойн ETF в България?

Автор:  Катя Димова
|
Актуализирано: 24.10.2024

След одобрението на първия Биткойн ETF в САЩ, европейските инвеститори също търсят подобни възможности. Но регулациите в Европа все още не позволяват такива продукти.

Научете защо Биткойн ETF не са достъпни в Европа, кои са основните алтернативи за инвестиране, и какво е бъдещето на тези финансови инструменти на нашия континент.

През януари 2024 г. Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) одобри
първия Биткойн ETF за пазара в САЩ.

Решението на Комисията по ценните книжа и фондовите борси беше очаквано с голямо нетърпение, а появата на Биткойн ETF отприщи покачване в цената на Биткойн и достигане на нови върхове след декември 2021 г.

Агенцията одобри 11 заявления за биткойн ETF, включително фондове на BlackRock, Fidelity, Ark Invest, WisdomTree и Grayscale. Новата инвестиция осигурява по-голям достъп на обикновените инвеститори.

През юли 2024, SEC даде зелена светлина и на ETF-ите базирани на Етериум.

Вдъхновени от тези новини, българските инвеститори също започнаха да търсят Биткойн ETF-и. Но информацията валидна за САЩ, не винаги важи за инвеститорите в Европа.

Въпреки целия шум и множеството статии, регулациите в Европа все още не разрешават инвестициите в крипто ETF-и.

Тоест, ако срещнете насоки как да инвестирате в Биткойн ETF от България, почти сигурно е, че в нея ще се обсъждат някои от следните варианти:

Повечето от тези възможности са силно спекулативни и за хора с висока рискова толерантност.

Тук ще научите повече за тях, но ви предупреждаваме, това не е директна инвестиция в Bitcoin ETF.

Ще започнем с какво всъщност е Биткойн ETF, защо този продукт не е достъпен в Европа, какви са основните алтернативи и какво е вероятното бъдеще пред крипто ETF-ите на нашия континент.

Тази статия не е и не трябва да бъде тълкувана като инвестиционен съвет.

Какво е Биткойн ETF?

Биткойн ETF е инвестиционен фонд, който проследява цената на Биткойн и се търгува на традиционните фондови борси, а не на борсите за криптовалути.

С него инвеститорите получават експозиция към Биткойн, без да е необходимо директно да купуват, съхраняват или управляват криптовалутата.

Bitcoin ETF-ите са създадени, за да опростят процеса на инвестиране в Биткойн, като предлагат сигурността и регулаторния надзор на традиционните финансови пазари.

Някои от техните предимства са:

Защо Bitcoin ETF не са достъпни в Европа?

Колкото и да ни се иска отговорът да е друг, истината е, че просто не са одобрени.

Някои от причините са свързани с:

  1. UCITS регулациите: директивата за UCITS изисква ETF да бъдат диверсифициран инвестиционен продукт. Тъй като Bitcoin ETF включват само един актив, те не отговарят на това изискване.

  2. Защитата на инвеститорите: Европейските регулатори приоритизират защитата на инвеститорите от потенциални загуби. Високата волатилност и рискът, свързани с Биткойн, затрудняват одобрението на Биткойн ETF-ите.

  3. Опасения за манипулация на пазара: Регулаторните органи са предпазливи по отношение на одобряването на Биткойн ETF без надеждни механизми за предотвратяване на пазарни манипулации.

  4. Регулаторната несигурност: Регулаторната среда за криптовалутите все още се развива. Европейските регулатори възприемат предпазлив подход, за да гарантират, че всички одобрени продукти са в съответствие със съществуващите финансови регулации и стандарти.

Това е ситуацията към лятото на 2024, но при проучването за тази статия се оказа, че информацията онлайн обърква много хора.

Защо хората мислят, че могат да купят Bitcoin ETF от Европа?

Онлайн открихме доста статии, които споменават, че първият Bitcoin ETF в Европа е Jacobi FT Wilshere Bitcoin ETF, регистриран в Euronext Amsterdam.

Проблемът е, че този фонд не е достъпен за инвеститори на дребно и хора като вас и нас няма как да си закупят дял.

Въпреки това тази новина се е пропила в множество статии и след нея обикновено следват наръчници как и къде да купите Биткойн ETF.

Бъдете внимателни

Следвайки стъпките от тези наръчници, най-вероятно ще попаднете на алтернативи като ДЗР, ETP и търговия с опции.

Това не е същото като инвестиция в ETF. Тези инструменти крият по-голям риск и за някои от тях е характерна употребата на ливъридж.

Каква е разликата между Биткойн ETP и Биткойн ETF?

Формалностите имат значение и противно на споделянето по форуми като Reddit, американските Биткойн ETF и европейските Биткойн ETP не са едно и също нещо.

Крипто ETP са достъпни на европейския пазар от 2019 насам, но ETF-ите не са одобрени най-вече заради различния в правните и регулаторни рамки.

Например, рамката на UCITS в Европа не позволява да се разбират като фондове активи предоставящи експозиция към една единствена стока поради липсата на диверсификация.

По тази причина структурата, използвана за предоставяне на физическа спот експозиция към само една стока или криптовалута, е чрез
ETP

Безсрочна дългова облигация, обезпечена с базовия актив.

.
АспектUS Bitcoin ETFЕвропейски Биткойн ETP
Слипидж рискОбработката на кешови поръчки води до потенциален слипидж и по-високи спредове за инвеститорите.Физическите обратни изкупувания намаляват слипиджа и спредовете.
УрежданеНе могат да уреждат поръчките незабавно (T+0), което води до по-високи разходи и рискове.Възможност за незабавно уреждане на поръчките (T+0), което намалява разходите и рисковете.
СигурностИзисква „горещи“ портфейли за търговия, което създава рискове за сигурността.По-малко разчитане на „горещи“ портфейли, което предполага по-ниски рискове за сигурността.
Разлики между US Bitcoin ETF и Европейски Биткойн ETP

Алтернативи на Биткойн ETF-и за европейски инвеститори

Въпреки че ETF-ите за Биткойн може да не са налични в Европа, следващите алтернативи могат да ви осигурят експозиция към Биткойн и други криптовалути, и са напълно достъпни от Европа и България.

Таблицата по-долу представя основните методи, които можете да използвате, за да получите алтернативна експозиция към Биткойн ETF.

АлтернативаОпределениеПредимстваРисковеПотенциално ROIПлатформи
Търговия със CFD-та върху Bitcoin ETFСпекулиране с движението на цената на Биткойн ETF, без притежание на базовия актив.Ливъридж за увеличаване на потенциалната възвръщаемост, възможност за дълги или къси позиции.Висок риск поради ливъридж, възможност за бързи загуби, зависимост от доставчика на CFD.ВисокоPlus500
eToro
Libertex
XTB
Търговия с опции върху ETF на BitcoinФинансови деривативи, които дават правото (но не и задължението) да купят или да продадат Биткойн ETF на предварително определена цена за конкретна дата. Потенциал за висока възвръщаемост, хеджиране срещу пазарни движения, стратегически инвестиционни възможности.Висока степен на сложност, потенциал за значителни загуби, изисква задълбочени познания за пазара.ВисокоFreedom24
eToro
Plus500
Директна инвестиция в БиткойнКупуване на Биткойн директно чрез крипто борса.Пълна собственост, потенциал за значителна възвръщаемост, използване за заплащане.Рискове за сигурността (хакерски атаки, кражби), необходимост от сигурно съхранение, нестабилност на пазара.ВисокоKriptomat
Binance
eToro
Kraken
Крипто ETP-иШирок набор от активи, включително стоки и валути, които се търгуват на традиционни борси.Диверсифицирана експозиция, регулирана търговия, лесен достъп.Волатилност на пазара, потенциални проблеми с ликвидността, регулаторна несигурност.Средно-високо
Крипто ETN-иДългови инструменти, проследяващи представянето на криптовалута, търгувани на традиционни борси.Лесен достъп, регулирана среда, потенциално по-ниски такси.По-висок риск поради кредитоспособността на емитента, липса на собственост върху активите, потенциални проблеми с ликвидността.Средно-високо
Алтернативи за експозиция към Биткойн ETF-и за европейски инвеститори

Не всяка от наличните възможности ще бъде подходяща за вас.

Сигурно ви е писнало от тази фраза, но изборът зависи от рисковата ви толерантност, инвестиционни цели и познания.

Лично ние ще изчакаме официалната поява на реалните Биткойн ETF-и в Европа и междувременно се съсредоточаваме върху акции на компании свързани с криптосвета и ETF-и съставени предимно от технологични компании.

За тези от вас склонни към поемането на по-голям риск, включваме повече детайли за достъпните алтернативи.

1. Търговия със CFD-та върху Биткойн ETF

Договорите за разлика (CFD)

Договорите за разлика са финансови деривати, при които се заплаща разликата в цената на сетълмента между откритата и закритата сделка.

ви позволяват да спекулирате с движението на цената на Биткойн ETF, без да притежавате базовия актив.

Докато покупката на Биткойн осигурява по-голям контрол и по-умерен риск (въпреки че криптовалутите са силно волатилен актив), търговията със CFD-та предлага гъвкавост и експозиция с ливъридж.

С ДЗР вие правите залози за движението на цената на актива и можете да умножите потенциала си за печалба или загуба чрез използването на финансов лост (ливъридж).

    Недостатъци на търговията със CFD върху Биткойн ETF

  • Сложност: Изисква разбиране на търговията с договори за разлика.

  • Риск: висок риск от бърза загуба на цялата инвестиция заради употребата на ливъридж.

  • Пазарен риск: Високата волатилност може да доведе до значителни загуби.

Можете да търгувате с Bitcoin ETF CFD чрез брокери или платформи за търговия като Plus500, eToro или Libertex.

Нашата лична препоръка за платформа с демо сметка, конкурентни такси, инструменти за управление на риска и полезни обучителни материали за CFD е Plus500.

Ето защо:

Избран 504 пъти
  • Над 2800 CFD-та, вкл. форекс, акции, индекси, ETF-и, суровини и криптовалути
  • Нисък минимален депозит – 100 USD
  • Усъвършенствани функции за анализи, guaranteed stop loss, вграден икономически календар
  • Конкурентни спредове
Регулиран брокерДа
Минимален депозит100 USD
Ливъридж1:30
Такса неактивност10 USD след 3 месеца невлизане в профила
Демо акаунтДа, неограничен
ЕзициБългарски, английски
82% от сметките на инвеститорите на дребно губят пари, когато търгуват със CFD-та с този доставчик. Трябва да прецените дали можете да си позволите да поемете високия риск да загубите парите си.

2. Търговия с опции за Bitcoin ETF-и

Друг вариант за експозиция към Bitcoin ETF-и от Европа са договорите за опции.

Опциите за Биткойн са договори за финансови деривати, които ви позволяват да купите или продадете Биткойн на предварително определена цена на конкретна бъдеща дата.

Характерно за опциите е, че те дават право, но не и задължение, да се купи или продаде актива на предварително определена цена в рамките на определен период от време.

В много от европейските предложения привидно на инвестиция в Биткойн ETF-и, в крайна сметка се оказва, че става въпрос за търговия с опции.

    Недостатъци на търговията с опции на Биткойн ETF-и

  • Сложност: Изисква разбиране на търговията с опции.

  • Риск: висок риск от загуба на цялата инвестиция.

  • Пазарен риск: Високата волатилност може да доведе до значителни загуби.

Можете да търгувате с опции за Биткойн на традиционна борса като Freedom24, а също и на платформа за търговия с криптовалути като Binance.

Тези опции функционират подобно на опциите върху акции или други активи.

Въпреки това криптоопциите обикновено са по-малко ликвидни от опциите на традиционните пазари поради по-малкия размер на криптопазара.

Търговията с опции е свързана с висок риск от загуби. Действайте предпазливо и се уверете, че напълно разбирате особеностите на тези инструменти преди да търгувате с тях. 

Избран 1 344 пъти
  • Регулиран, европейски брокер
  • Над 800,000 опции от 15 пазара
  • Инвестиция в акции и ETF
  • Защита на инвеститорите до 20,000 EUR
Минимален депозитНяма
Такса при търговияОт 0.65$
Такса неактивностНяма
Такса теглене7 евро
Обучителна академияДа, курс по търговия с опции
Инвестициите в ценни книжа и други финансови инструменти винаги включват риск от загуба на вашия капитал. Инвестицията в IPO може да включва допълнителни ограничения. Прогнозата или миналото представяне не са гаранция за бъдещи резултати.

3. Директна инвестиция в Bitcoin

Директната покупка на Биткойн остава един от най-простите начини за инвестиране в криптовалутата.

Този метод предлага директна собственост върху актива и пълен контрол върху инвестицията, но идва и със собствени недостатъци.

Доходността на Биткойн от създаването ѝ досега е безпрецедентна, а цената ѝ в момента е:

Bitcoin

Bitcoin

btc
Място #1
89 042,00 $

Инвестицията в Биткойн е възможна във всички крипто борси и дори в някои по-общо специализирани брокерски платформи като eToro, където могат да бъдат открити и акции и други ETF-и.

    Недостатъци на директната инвестиция в Биткойн

  • Рискове за сигурността (хакерски атаки, кражби).

  • Необходимост от сигурно съхранение.

  • Волатилност на пазара.

  • Необходимост от регистрация в крипто борса.

4. Крипто ETPs (борсово търгувани продукти)

ETP са финансови инструменти

ETPs е широка категория, която включва различни борсово търгувани инструменти като ETF, ETN и ETC.

, които проследяват стойността на един или повече базови активи.

Функционират подобно на ETF, но могат да обхващат по-широк набор от активи, включително суровини, валути и криптовалути.

Крипто ETPs могат да осигурят диверсифицирана експозиция към крипто пазара.

Според проучване на нашия екип, най-добре представящите се ETP за последната 1 година са:

  1. 21Shares Solana Staking ETP: +694,77%

  2. 21Shares Bitcoin ETP: +129,36%

  3. 21Shares Binance BNB ETP: +144,92%

  4. 21Shares Ethereum Staking ETP: +89,18%

  5. 21Shares Crypto Basket Index ETP: +108,33%

За съжаление, тези продукти не са широко-достъпни в популярните платформи за търговия.

    Недостатъци на ETP

  • Сложност: Може да бъде по-сложна от пряката инвестиция.

  • Такси: Възможно е да има по-високи такси в сравнение с директната собственост.

5. Крипто ETN (борсово търгувани облигации)

ETN са необезпечени дългови ценни книжа

За разлика от ETF, които са инвестиционни фондове, ETN са необезпечени дългови книжа, което ги прави по-рискови, но все пак популярен избор.

, емитирани от финансови институции, които проследяват представянето на конкретен актив, например Биткойн.

Търгуват се на фондовите борси като обикновените акции, а в сайта justetf.com можете да откриете най-добре представящите се ETN за последните 3, 6 и 12 месеца.

Нашата бърза справка показа, че за последната една година, най-добри резултати са дали следните крипто ETN-и.

  1. VanEck Solana ETN: +673,91%

  2. VanEck Smart Contract Leaders ETN: +167,35%

  3. VanEck Crypto Leaders ETN: +134,99

  4. VanEck Bitcoin ETN: +130,46%

  5. VanEck Avalanche ETN: +129,37%

Отново въпреки страхотната доходност, тези активи не са широко налични в приложенията за търговия.

Основните разлики между ETF и ETN са, че ETF-ите притежават реални активи, докато ETN-ите са дългови задължения. Освен това, ETN носят кредитен риск, тъй като зависят от платежоспособността на емитента.

    Недостатъци на ETN

  • Кредитен риск: Зависи от кредитоспособността.

  • Пазарна волатилност: Подлежи на същите ценови колебания като базовата криптовалута.

Какво е бъдещето на Биткойн ETF-ите в Европа?

„Биткойн не успя да изпълни обещанието си да бъде глобална децентрализирана дигитална валута. Вместо това тя се използва за незаконни транзакции. Последното одобрение на ETF не променя факта, че Биткойн не е подходящ като платежно средство или като инвестиция.“

Така започва публикация в сайта на Европейската Централна Банка от февруари, 2024.

От друга страна, потенциалното въвеждане на дигиталното евро от ЕЦБ може да окаже влияние върху регулаторната среда за криптовалутите, включително Биткойн ETF, като насърчи по-широкото приемане и интегриране на дигиталните активи във финансовата система.

Одобрението на Bitcoin ETF в САЩ също създава прецедент, който може да повлияе на европейските регулаторни решения.

Към момента на писане на тази статия до 7-ми август, 2024 г., ESMA (Европейският орган за ценни книжа и пазари), събира информация, за да обмисли дали да изготви препоръки за допускането Биткойн на пазара на ETF в Европа.

Потенциалните въздействия върху инвеститорите биха били много:

  • Повишена достъпност: Одобрението на Биткойн ETF в Европа ще улесни инвеститорите на дребно. Те ще могат да придобият експозиция към Биткойн чрез традиционни брокерски сметки, без да е необходимо да управляват или съхраняват криптовалути.

  • Повишена пазарна ликвидност: Въвеждането на Биткойн ETF може да увеличи пазарната ликвидност, да привлече повече участници и да стабилизира цената на Биткойн.

  • Подобрена защита на инвеститорите: С регулаторен надзор Биткойн ETF-ите биха предложили по-добра защита на инвеститорите, намалявайки рисковете, свързани с преките инвестиции в криптовалути.

  • По-широко приемане на криптовалутите: Наличието на Биткойн ETF-и може да стимулира по-широкото приемане на криптовалутите, като ги интегрира в основната финансова система и спомогне приемането им като легитимни инвестиционни активи.

Сайтове, в които можете да следите темата, са:

Често задавани въпроси за Биткойн ETF

Мога ли да инвестирам в Биткойн ETF от България?

Не. Биткойн ETF все още не са одобрени от Европейските регулаторни органи. Активите достъпни в Европа свързани с Биткойн, са ETP, ETN и ETC.  

Кои са основните причини за липсата на Биткойн ЕТФ в Европа?

Основните причини за липсата на Биткойн ETF в Европа включват регулаторни опасения относно стабилността на пазара, защитата на инвеститорите и потенциалните пазарни манипулации.

Крипто ETN-ите сигурна алтернатива на Bitcoin ETF-ите ли са?

Крипто ETN-ите са алтернатива, но и различен продукт. Те са свързани с по-висок риск поради кредитоспособността на емитента и липсата на собственост върху активите.

Как да купя Биткойн ETF?

Ако живеете в България и желаете да купите Биткойн ETF, трябва да ви съобщим, че това все още не е възможно, тъй като Биткойн ETF засега не са одобрени в Европа. 

Прочетете статията, за да откриете с какви алтернативи разполагате, за да получите ексопозиция към цената на Биткойн, ако инвестирате от България.

Кога ще бъдат одобрени крипто ETF-ите в Европа?

За съжаление няма ясен отговор на този въпрос. Регулаторните рамки в Европа и Щатите се различават и към момента не се знае дали и кога тези инвестиционни активи ще бъдат достъпни у нас. 

Междувременно в тази статия можете да прочетете алтернативни възможности за експозиция към Биткойн ETF. 

Нашият ангажимент за прозрачност
Във Financer сме ангажирани да помагаме с финансовите ви въпроси. Цялото ни съдържание е съобразено с нашите Редакторски Насоки. Открито информираме за начина, по който преглеждаме продукти и услуги, в нашия Процес на Преглед и как печелим пари в нашето Оповестяване на Рекламодателя.

Главен редактор на Financer България и автор на над 200 статии в платформата по темите за лични финанси, инвестиране и спестяване. Неуморно следи случващото се в областта на финансите, за да гарантира, че информацията, която предоставя е точна и полезна. Целта ѝ е да помага на хилядите посетители на Financer.bg да правят по-добри и информирани финансови избори.

Сподели във

Беше ли полезна тази статия?

Бъдете първият, който ще даде отзив

Как можем да подобрим тази статия? Вашият отзив е поверителен.

Използвайки Financer вие променяте света към по-добро.  Научете Повече